Социални услуги на Център за обществена подкрепа - КБН7
СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
/програми и дейности/
В социалната услуга „Център за обществена подкрепа“ се предоставят следните социални услуги по чл. 12 и 15 от Закона за социалните услуги, съгласно Преходни и заключителни разпоредби, §1, ал.11 от Наредбата за качеството на социалните услуги до приемането на Националната карта на социалните услуги, а именно:
Общодостъпни социални услуги:
- „Информиране, консултиране“ и „Обучение за реализиране на социални права и за развиване на умения“, които се предоставят за срок, не по-дълъг от два месеца;
- „Мобилна превантивна общностна работа“, чиито дейности се предоставя за срок, не по-дълъг от 4 месеца.
Двете общодостъпни услуги ИКОР и МПОР се реализират от екип на ЦОП в изнесено работно място /ИРМ/, намиращо се на ул. „Напредък“№7, район Северен – Шекер махала.
Подкрепата се осъществява чрез реализиране на програмите: Как да се грижа за роденото от мен дете, Първи стъпки в света на кърменето, Подготовка на младите хора за пазара на труда, Мамина Занималня, Достъп до здравни услуги, Превенция –1 част, Фабрика за общностно изкуство и спорт - превенции 2 част.
Като част от общодостъпна услуга МПОР двукратно в годината се реализира целенасочена работа с родителската общност с цел развитие и надграждане на родителски умения по програма „Работилница за родители“ на УНИЦЕФ.
Специализирани социални услуги:
- „Информиране и консултиране“;
- „Терапия и рехабилитация“ (само стандартите за терапия)
- „Обучение за придобиване на умения“
- „Застъпничество и посредничество“;
Специализираните услуги се предоставят като комплекс от социални услуги в рамките на „Центъра за обществена подкрепа“, а потребителите могат да ги ползват самостоятелно или в комбинация в зависимост от техните индивидуални потребности.
Услугите в ЦОП са почасови. Капацитетът на услугата е 100 места.
В ЦОП се прилага програмен подход на работа с потребителите. Планира се прилаганите програми са на база изведени потребности от интервенция за целевите групи от общността.
- Информиране и консултиране
Подпомагане на цялостното развитие и разгръщане потенциала на всеки потребител; придобиване на умения за самостоятелен живот и превенция на рисковото поведение. Чрез дейностите по услугата на потребителите на ЦОП /деца, техните родители, техните близки и роднини, настойници и основни обгрижващи/ се дава мъзможност да обогатят своите знания, да придобият представа за собствените си възможности и да развият своя потенциал. Предоставяната подкрепа е насочени към постигане на по-добро качество на живот и достойнство, интегриране на потребителите в системата на социалните отношения
В зависимост от изведените потребности на децата, родителите, близки и роднини и други потребители, се планират и реализират следните дейности:
- ИК на детето.
- ИК на детето и семейството /фамилна работа/.
- ИК по въпроси свързани с отглеждане и възпитание на детето;
- ИК по въпроси свързани с рискове от неглижиране и насилието спрямо деца със специфични здравословни потребности, проблеми в развитието си и хронични заболявания;
- ИК по въпроси, свързани с проблемно поведение при децата;
- ИК по въпроси свързани с превенция на рискове за личностно, образователно, здравно и социално развитие и функциониране на детето;
- ИК по въпроси свързани с оценяване на перспектива за бъдещо развитие на детето.
- ИК по въпроси, свързани с образователни права на детето и младежа;
- ИК по въпроси свързани със защита на основни права, включително предпазване от насилие, дискриминация и др.
- ИК с оценъчен характер – изготвяне на специализирана оценка на родителски капацитет / СОРК/ и оценка на потребностите/ОП/ на деца;
- ИК при провеждане на супервизирани срещи между родител и дете;
- ИК с цел превенция на изоставяне на дете /права на дете и родител, последици/;
- ИК по въпроси, свързани с отглеждане на новородени, кърмене, хранене и други сфери от развитието на детето;
- ИК по въпроси на ранно съжителство, ранни бракове и ранна бременност;
- ИК с цел повишаване на здравна култура /знания за имунизационен календар при децата, профилактика, хигиена, инфекции/.
- Изготвяне на индивидуална характеристика на дете за вписване в регистър за осиновяване.
- Застъпничество и посредничество
Предоставянето на социалната услуга „Застъпничество и посредничество“ в ЦОП чрез множество действия и отношения, насочени към децата, техните родители, близки и роднини, настойници, обгрижващи, при които има реален риск от социална изолация, поради ограничени възможности и капацитет за достъп до обществените ресурси за подкрепа, да бъдат подпомогнати при упражняване на правата им, и същите да бъдат овластени при разрешаване на съществуващите проблеми.
Подкрепата е насочени към постигане на по-добро качество на живот и достойнство и осигуряване зачитането на правата им. Те се базират на основата на индивидуалните нужди на потребителите, техните силни страни, междуличностните отношения, капацитета и дефицитите, проблемните области на индивидуалното им развитие в рамките на услугите, предоставяни в център.
Реализиране на застъпничество и посредничество пред държавни и общински институции; образователни, здравни и социални структури с оглед осигуряване на достъп до обществени ресурси като:
- съдействие за подготовка на документи и явяване на ТЕЛК/НЕЛК;
- съдействие за подготовка на документи и явяване на ресурсна комисия;
- съдействие пред ДГ или училище за кандидатстване и/или продължаване на образование;
- съдействие пред медицинско или лечебно заведение относно достъп до здравни услуги и евентуално лечение;
- демонстрация, придружаване и съдействие пред различни институции и структури по случая на детето/семейството;
- съдействие и посредничество за достъп до безплатна правна подкрепа /без процесуално представителство/;
- съдействие за осигуряванена лични документи, при правно основание - наследствена пенсия, социално подпомагане и други финансови и социални права;
- съдействие за кандидатстване и започване на работа при младежи над 16 годишна възраст при изпълнени условия на Кодекса на труда и Главна инспекция по труда;
Предоставяне на психологична подкрепа, терапия и социална рехабилитация, които да подпомогнат процесите по включване на деца със СОП, със потребности от логопедична и слухово-речева рехалбилитация, съхранение, развитие или възстановяване и поддържане потенциала на всеки потребител, придобиване на умения за самостоятелен живот и превенция на рисково поведение; подкрепа към родители, възрастини близки и роднини отглеждащи деца в семействата си, бъдещи родители и настоящи родители в първите години от отглеждане на децата.
Подкрепата се осъществява чрез предоставянето на:
- Психологическата подкрепа оказва подкрепа на потребителите да намерят себе си, да придобият представа за собствените си възможности и да развият своя потенциал, осъзнаване на проблема/психичното състояние чрез психолог, чрез прилагане на техники, модели на консултиране за приемане и преодоляване на процесите/ състоянието проблема.
- Логопедична терапия за деца според индивидуалните им потребности. Сесиите се водят от логопед. Работи се за формиране и развиване на комуникативни умения, стимулиране на езиковоговорното развитие, обогатяване на импресивната и експресивната реч, усвояване на свързана, граматически правилна реч. Използват се упражнения и дейности, развиващи имитативни способности, разнообразни дидактични материали и игри, логопедични карти и компютърни образователни програми. Прилага се обучение на децата с допълващи и алтернативни методи на комуникация – жестове, символи, комуникативни речници, комуникатори.
- Терапевтична подкрепа способства за мобилизиране на индивидуалния психосоматичен потенциал и оказва психологическа подкрепа на децата и на техните семейства, близки, роднини за преодоляване на психологическите проблеми: при нарушени взаимоотношения и прекъснати връзки; при наличие и/или диагностициране на заболяване /увреждане при дете или възрастен член на семейството - адаптиране към състоянието на хронично заболяване и/или увреждане; при разтрогване на брак, въвличане на дете в родителския спор; при травми от упражнено насилие спрямо дете.
- Халотерапия - естествен метод за профилактика и лечение на редица заболявания в организма, въздействаща благоприятно върху здравето и психоемоционалното състояние на потребителя /деца и възрастни/.
- Социална рехабилитация за постигане на интеграция, реинтеграция или социално включване на потребителите в обществото чрез оказване на помощ за приспособяване на човека към изискванията на всекидневния и семейния живот, към обществото и професионалната работа, подкрепа на процесите на социално включване на лица, семейства деца и членове на семейства с увреждане,– адаптиране към променените условия в семейния и социален живот на лицето/семейството, премахвайки едновременно с това икономическите или социалните бариери, които биха могли да затруднят участието в процеса на рехабилитацията и социално включване.
- Основни дейности
- Развиваща образователна и компенсаторна дейност– овладяване на умения в областта на познавателната сфера, стимулиране работата на лицето върху картинни изображения и разбиране на абстрактни понятия и причинно-следствени връзки, ограмотителни занимания на различни нива чрез вербален и невербален метод, развитие и усъвършенстване на графомоториката, придобиване на определени базови понятия като измерване, мярка, форми и цветове.
- Психомоторни занятия– стимулиране на общуването и вербалното изразяване, в индивидуални или групови занимания, използвайки звукови и музикални елементи;
- Музикални занятия– възприемане на музикални изпълнения, създаване на навик да се слуша музика и да се пее, успокояване и релаксация чрез слушане, изпълняване на любими песни и др.;
- Рисуване и приложни дейности- рисуване с цветни моливи, водни бои, флумастери, пастели, акварел, темперни бои; дорисуване на липсващи елементи или фрагменти на предмети и обекти; керамика /работа с глина и пластелин/; рисуване /различни техники и материали/; изработка на покани и/или картички за различни тържества, изработка на пана от различни природни и текстилни материали.;
- Обучение за придобиване на умения
Основната цел на дейностите по предоставянето на специализираната социална услуга е потребителите да развият конкретни умения за справяне с проблеми и затруднения, реализиране на лични права и защита и права на децата в семейството и подготовка за поемане грижа на дете в семейството.
Основни видове дейности, включени в реализирането на услугата са:
- Обучение за придобиване и развитие на родителски умения /бременни и млади, малолетни, непълнолетни майки, родилки, майки на малки деца от маргинализирани общности;
- Обучение за придобиване на умения за отглеждане на новородено и деца със специфични потребности;
- Обучение за придобиване на умения за разбиране поведение на детето/цата в семейството;
- Обучение за развитие на умения за водене на самостоятелен начин на живот; водене на бюджет и лични финанси; решаване на проблеми, целеполагане и планиране.
- Обучение за придобиване и развитие на умения за отстояване на позиция без проява на агресия и при зачитане правата и достойнството на събеседника; развитие на емпатия и асертивно поведение.
- Обучение за развитие на умения за общуване и комуникация при деца/младежи в контекста на различни житейски ситуация - училище, детска градина, приятелски кръг, в семейство и родители, с близки, в обществени структури и институции и др.
- Обучение за придобиване на умения за учене;
- Обучение за придобиване на умения за търсене на работа, кандидатстване, подготовка на документи, явяване представяне на интервю;
- Обучение и подготовка на кандидати за приемни родители;
- Обучение и подготовка на кандидати за осиновители;
За реализиране на дейности по отделни програми на социалната услуга се използват и ателиета в Къща на занаятите - по грънчарство, бижутерство и керамика, свещолеене и изработка на декоративни ароматни сапуни, по декоративно-приложни изкуства - изобразително изкуство, рисуване върху стъклени предмети, камъчета, декупаж ипо традиционно тъкачество, везба, шивачество, изработване на художествени тъкани и ателие „Музикална кутия“ виж ТУК /препратка към секция ИНОВАЦИИ
Социалните услуги реализиращи се в „Център за обществена подкрепа“ са насочени към следните целеви групи потребители:
- Деца и техните семейства:
- жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всяко друго нехуманно или унизително отношение в или извън семейството;
- за които съществува опасност от увреждане на тяхното физическо, психическо , нравствено, интелектуално и социално развитие;
- с увреждания;
- в риск от изоставяне и неглижиране и техните семейства, с особено внимание към семействата със затруднения в осигуряване на добра грижа, при наличие на здравни проблеми, социални и други рискове;
- необхванати от образователната система, в риск от отпадане или отпаднали от училище, чрез насочване към образователни услуги, свързани с осигуряване на предучилищна подготовка и училищна готовност;
- с родители в чужбина и близките роднини, които са поели грижа за тях;
- с рисково или отконяващо се поведение и в конфликт със закона, извършили противоправни прояви, включително от сегрегирани общности;
- Деца и техните семейства от общността, към които са насочени дейностите по първична превенция, както и различни информационни кампании;
- Деца и младежи, ползващи резидентна грижа;
- Младежи, напускащи резидентна грижа;
- Бременни жени, родители/законни представители на дете в риск, за които ОЗД при ДСП са преценили, че имат нужда от специфична подкрепа и съдействие.
- Кандидати за или вече одобрени приемни семейства;
- Кандидати или вече одобрени осиновители ;
- Лица:
- бъдещи родители и родители;
- близки и роднини на дете, което ползва услугата ЦОП;
- лица, чиято потребност попада в обхвата на подкрепата, предоставяна от ЦОП.