FacebookYoutube
Сдружение Консултантско бюро Напредък 7 Пловдив
Обединени за напредък и развитие!

Защитено пространство "Аз общувам с моето дете"

Защитено пространство „Аз общувам с моето Дете“ е обособено пространство, в което се реализират дейности от специализираните услуги „Информиране и консултиране“ и „Застъпничество и посредничество“.

Защитеното пространството (ЗП) се намира в самостоятелна сграда с отделен вход, находяща се на ул. Димитър Цончев“ № 11. На адреса са ситуирани и три от гореописаните социални услуги ЦСРИ “Рада Киркович“, ЦПЛУВТМУ и ЦОП – КБН7.

Защитенотопространство„Аз общувам с моето Дете“ е безопасно, сигурно, неутрално и подкрепящомясто, къдетодецата на разделенисемействамогатдапрекарватвреметоси с родителя/родственика, с коготонеживеят.

Защитеното пространство е място, в коетопотребностите и правата на децатаса поставени на първомясто.

 

Подкрепата от специалисти в Защитеното пространство е в посока детето да бъде в безопасност по време на срещата с родителя, с когото е нарушена или липсва емоционална връзка, да не бъде изложено на неподходящи действия и разговори, да насърчи по позитивен начин контактите между тях и спомогне за укрепване на взаимоотношенията им.

 Пространството е мястото и за срещи за изграждане на връзка, опознаване на своята история и род, които се осъществяват между дете/деца с техните родственици по права, възходяща и съребрена линия, които имат определен режим на лични отношения, постановен от съда.

 

Защитеното пространство не е място:

  • в което се извършва принудителното изпълнение на определения от съда режим на лични отношения между родител и дете по реда на ГПК;
  • за доброволно предаване на дете от родител на родител в изпълнение на определения от съда режим на лични отношения между родител и дете по реда на СК.

 

Насочванетона потребители за ползването на подкрепа в Защитено пространство „Аз общувам с моето Дете“ сеизвършвапо законоустановения ред:

  1. От съда, когато в свое решение е определил осъществяването на личните отношения на определено място, съгласно чл. 59, ал.8, т.2 от Семейния кодекс;
  2. От съда, когато в свое решение е определил ползването на задължителни социални услуги /посочено е Сдружение „Консултантско бюро Напредък 7“/;
  3. От родителите, самостоятелно или заедно с детето, съгласно чл.138а, ал.3 от Семейния кодекс;
  4. Съгласно Закона за социални услуги и Правилника за прилагане на Закона за социални услуги, а именно, чрез издаване на Предварителна оценка на потребностите от социални услуги /ПОП/;
  5. Съгласно Закона за закрила на детето и Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, чрез издаване на Направление за ползване на социални услуги /НПСУ/ или Заповед;
  6. За всички насочени от съда родители за ползване на подкрепа в защитено пространство „Аз общувам с моето Дете“, доставчикът на социални услуги уведомява отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ град Пловдив;
  7. Екипът на Центъра към ИКСУ Напредък, към който е насочена двойката, родител/родственик – дете, подписва Договор за предоставяне и ползване на социални услуги, след извършване на Индивидуална оценка на потребностите, съгласуване на Индивидуален план за подкрепа и График на срещите в ЗП;
  8. В индивидуалния план се регламентира подкрепата, която ще се оказва в защитеното пространство;
  9. Родителите/родствениците на детето/децата предварително се запознават с настоящия документ, регламентиращ правилата за ползване на подкрепа в Защитено пространство „Аз общувам с моето Дете“;
  10. Запознаването и намеренията за спазването им се удостоверява от тях с подписването на декларация

 

       Предоставяната подкрепа в Защитеното пространство е към деца с родители, които са:

  • в процедура на развод с определени привременни мерки;
  • след приключен развод с определен със съдебно решение режим на лични отношения, който следва да се реализира.
  • с постановена защитна мярка - режимът на лични отношения, определен по реда на Семейния кодекс, между детето и родителя, извършител на домашно насилие, да се осъществява в защитена среда, под надзора на психолог или социален работник
  • в спор за родителски права;
  • в сериозен конфликт, деца са изведени от семейството и настанени в семейства на роднини и близки, приемно семейство или социална услуга за резидентна грижа.

 

  • с действаща Заповед за незабавна защита или Съдебно решение за защита от домашно насилие по реда на ЗЗДН, които не включват детето/та на извършителя [1], [2]);

Подкрепа в Защитенотопространствосепредоставя и към деца и техните родственици по права, възходяща и съребрена линия, които също имат определен режим на лични отношения с тях от съда.

 Пространството е подходящо за получаване на подкрепа от деца и родители, при които има различни проблеми:

  • немогатдасеспоразумеятзатовакакдапротичатконтактите с детето/децата;
  • нямакъдедасепровеждатсрещите на детето с родителя, с когототонеживее;
  • има прекъснатконтакт и тойследвадасевъзстанови;
  • съществуватопасениязаблагосъстоянието на дететоповреме на срещата;
  • родителят, с коготодететонеживее, има интелектуално/физическоуврежданеилипсихичнозаболяване;
  • родителят, с коготодететонеживее, е зависимоталкохол и/илинаркотици;
  • родителите и дететоиматнуждаотподкрепата на третолице при осъществяване на контактите;
  • съществуватнеизкоренимиконфликтимеждуродителите, които засягатдецата;
  • има история на домашнонасилиеилиобстоятелства, прикоито има значимрискотдомашнонасилие;
  • родителят, с коготодететонеживее, има ограничениродителскиумения.

 

Предоставяната подкрепата в Защитено пространство е чрез:

Наблюдаван контакт

Осъществява се при насочване на родители/родственици от съда когато това е вписано в съдебното решение и/или от отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ по реда на Закона за социални услуги и Закон за закрила на детето и правилниците за тяхното прилагане.

  • Наблюдението на контакта става от член на екипа на Защитеното пространство, който пряко наблюдава и слуша детето.
  • Всички срещи между детето и родителя/родственика, с когото то не живее, се регистрират, като наблюденията се протоколирати се отразява осигуряването на безопасността на детето и подкрепя плана за осъществяване на срещите.
  • Наблюдаваният контакт се прилага и при специфични случаи, когато има издадена заповед за защита по реда на ЗЗДН. Подкрепата е не само при срещата между дете/деца и родителя, с когото е нарушена връзката, но и към този родител, който е защитен по ЗЗДН. Екипът на ЗП поема децата преди реализирането на срещата, с цел да не се осъществява контакт между двамата родители и да бъде спазена заповедта за защита.
  • Наблюденията на екипа могат да бъдат предоставяни на оторизираните органи при поискване, по съответния ред за писмена кореспонденция между държавни, общински институции и лицензирани доставчици на социални услуги.

 

Подкрепянконтакт

Осъществява се, когатотова е вписано в съдебноторешение или чрез насочване от Отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ с Направление или Заповед, когатонямасъдебнопроизводство и не е постановенорешение, но е постигнатоспоразумениемеждуродителите на детето/децатазаосъществяване на контакти.

  • Този тип контакт също се осъществява в Защитеното пространство, но в помещението не присъства член на екипа на Центъра. Той е в непосредствена близост и е на разположение за оказване на помощ при нужда и на двете страни - детето и родителя.
  • Подкрепяният контакт не се описва и докладва, освен когато има риск от неуважително, грубо, агресивно отношение или насилие над детето.

 

Времетозаползване на подкрепа в защитенотопространство е ден – събота в интервалот 08.30 до 17.00ч

 

[1]Услугата НЕ може да се ползва от лица, срещукоито има действащаЗаповедзанезабавназащитаотдомашнонасилиеилидействащаЗаповедзазащитаотдомашнонасилие, издадена възоснова на влязло в законнасилаСъдебнорешениепоЗаконазазащитаотдомашнонасилие, включващи мерки за защита по чл.5., ал.1., т. 3 и т.4. от ЗЗДН, отнасящи се до детето/та на извършителя.

[2]Услугата МОЖЕ да се ползва от лица, срещу които има действащаЗаповедзанезабавназащитаотдомашнонасилиеилидействащаЗаповедзазащитаотдомашнонасилие, издадена възоснова на влязло в законнасилаСъдебнорешениепоЗаконазазащитаотдомашнонасилие, включващи мерки за защита по чл.5., ал.1., т. 1. от ЗЗДН, отнасящи се до детето/та на извършителя. („задължаване на извършителядасевъздържаотизвършване на домашнонасилие“ - чл.5., ал.1., т. 1. от ЗЗДН.)