FacebookYoutube
Сдружение Консултантско бюро Напредък 7 Пловдив
Обединени за напредък и развитие!

История на Център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания

ИСТОРИЯ

Център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания“ /ЦПЛУВТМУ/ е създаден по проект „Създаване на Дневен център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания в община Пловдив“, който е осъществяван с финансовата подкрепа на  Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020.

От 01.01.2022 година съгласно Заповед № РД01-2036/28.09.2021г на Изпълнителния директора на Агенцията за социално подпомагане, услугите в центъра са държавно делегирана дейност.

От 2022 година организацията и управлението на предоставяните социални услуги в “Център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания”/ЦПЛУВТМУ/ са възложени на Сдружение “Консултантско бюро Напредък7”,  по силата на сключен договор  за възлагане на социални  услуги № 22-ДГ-З от 04.01.2022 година между Община Пловдив и сдружението.

Основната цел на социалната услуга „ Център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания“ е да подкрепя индивидуалното развитие, поддържане на придобитите способности и самостоятелността на възрастни с различна степен на затруднения и увреждания, включително множествени увреждания,да бъдат подпомогнати за участие в смислени дейности и труд и за участие в живота на общността.

 

Услугата ЦПЛУВТМУ включва дейности за  ежедневна подкрепа на лица над 18 години с различна степен на увреждане, включително с тежки множествени увреждания, състояние установено с валидно експертно решение от ТЕЛК с минимум 50% намалена работоспособност и техните семействата.

 

В ЦПЛУВТМУ се предоставя комбинация от групови и индивидуални занимания, предоставяни от мултидисциплинарен екип на всеки потребител съобразно възрастта, индивидуалните му възможности, интереси, степента на автономност и възможностите за трудови дейности и заетост. Подкрепящата среда е структурирана с баланс между дейностите за развитие, трудовите дейности, рехабилитационните дейности и дейностите за общуване и взаимодействие между всички участници в грижата (потребителите, техните близки и професионалистите). Така организирана, средата в центъра допринася за поддържането на емоционална стабилност, дълготрайни социални контакти и мотивация за развитие и труд.

Професионалната подкрепа е насочена към:

  • Поддържане и разширяване на уменията за самостоятелен живот;
  • Развитие на умения за извършване на трудова дейност;
  • Включване в различни форми на адаптирана заетост;
  • Поддържане и разширяване на социалните умения и контакти;
  • Осигуряване на достъп до публични услуги.

Потребителите, включени в разнообразни дейности за развитие и труд, се справят с  индивидуалните си задачи, като получават ежедневна или полудневна подкрепа. Акцент на дневната грижа за възрастни с увреждания е осигуряването на възможности за труд при адаптирани условия, поради невъзможността да се реализират в неадаптирана трудова  среда.

 

Капацитетът на ЦПЛУВТМУ е 30 потребители.